Wellness Blog

How to Cut Your Grocery Bill in the Bulk Food Section

Posted by BGF FitnessSite on December 17, 2015 at 1:55 PM

Have you visited the bulk section of your local health food store lately? If not, I’d like to share a few reasons why you should!




I stopped by Mother Earth’s Storehouse in Poughkeepsie, NY today and chatted with their bulk foods manager about how people can benefit from shopping in the "loose foods" section more frequently and he shared some pretty cool information with me. Here's the deal...


Bulk Food Benefits


• Generally bulk foods are much cheaper than their on shelf equals. You’ll see how mind blowing the savings can be in the list below!


• Not only can you save, but you also have the ability to buy only what you need or what you can afford. Say you need just a tablespoon of almond flour, ½ cup lentils for a particular recipe, or a small amount of some other food you don’t use often, then you can buy just that in the bulk food section without breaking the bank.


• Shelf spices often maintain their flavor profile, but lose their nutritional components over time, so buying smaller amounts of herbs for recipes in the bulk section means the nutritional benefits are better preserved.




• Shopping in the bulk section gives you the opportunity to know where the food came from. Mike (the bulk foods manager) was able to let me know what location and company each item came from and provide details about how that company handles their product, because they've formed a relationship. That's a luxury we don't get with most shelf foods.


• Loose foods are often fresher and of higher quality than their on shelf equivalents simply because they're not intended to be sitting for a long period of time like most shelf foods.


As you’ll see in the list below, you could be paying twice as much and sometimes more when buying prepackaged foods instead of loose foods. Check this out…


Organic Rolled Oats

Price on Shelf - $3.69 per pound

Price in Bulk - $1.49 per pound

Savings - $2.20 per pound




Organic Quinoa

Price on Shelf - $10.69 per pound

Price in Bulk - $4.69 per pound

Savings - $6.00 per pound




Organic Peanut Butter

Price on Shelf – $9.39 per pound

Price in Bulk - $3.99 per pound

Savings - $5.40 per pound


Organic Almond Butter

Price on Shelf – $26.99 per pound

Price in Bulk - $11.59 per pound

Savings - $15.40 per pound


Organic Green Lentils

Price on Shelf - $3.32 per pound

Price in Bulk - $1.69 per pound

Savings - $1.63 per pound




Organic Chia Seed

Price on Shelf - $18.79 per pound

Price in Bulk - $5.09 per pound

Savings - $13.70 per pound




Organic Cane Sugar

Price on Shelf - $4.69 per pound

Price in Bulk - $1.49 per pound

Savings - $3.20 per pound



Organic Brown Rice

Price on Shelf - $5.49 per pound

Price in Bulk - $2.59 per pound

Savings - $2.90 per pound


There you have, shop in the bulk foods section for huge savings!


Thanks again to Mother Earth's Storehouse for answering my questions. All photos taken at their Poughkeepsie location.


Want to receive more information on these topics via email? Subscribe here.

Categories: Clean Eating + Recipes, Fitness + Motivational

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

0 Comments